Vinst med laget och rosa hinder

Helgen som var spenderade jag, Lilja, Jinnie, Tesla och Monster i Örebro 🙂 

På lördagen var det lagtävlingar och Liljas lag Eukanuba Barking Beasts tävlade. Jag och Lilja nollade alla 3 lopp och det kändes så skönt! En vinst blev det med laget och första SM pinnen i hamn! 

Snälla Maria och Saga lät oss sova hos dom i deras husbil. Zingzing och jag myste med glass. Stort grattis till Saga och Zingzing som plockade 2 Cert och championat på söndagen!!
Monster nollade jag två av tre lopp med på söndagen men han var på väg att ta eget upplopp ett par gånger 😉 

Jinnie och jag var på olika planeter tror jag… hon tjuvstartade och jag släppte igenom den.. dumma mig..  

Lilja gjorde jag en miss på i första hopploppet. I agilityklassen gjorde hon lika som spetsarna och sprang in i tunneln istället för balansen. 

https://youtu.be/yWBRty52cOY

Sista loppet satte jag och Lilja en nolla, två  vida svängar och en fulsnurr.  Men är ändå så nöjd med bitar av loppet.  Som att jag vågade ta insidan av tunneln på slutet och att jag hann utan problem! Vi nollade 4 av 6 lopp i helgen. 

Och underbara agilityvänner som stöttar och peppar det värmer. Älskar agilityfamiljen 

Idag kom våra fina rosa agilityhinder från smartaagilityhinder.se  och dom är sååå fina, så otroligt nöjd. Känner mig som ett barn på julafton. 

Hundarna har testat hindren och gav dom 5 tassar av 5 möjliga. 

I helgen åker vi till Sandviken för att ställa ut Lilja och Tesla i Högbo. Båda är nakenfisar så räknar inte med några bra resultat 🙂 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s