Tältat, agilitytävling, SM pinne i varmt Umeå

Fikapaus efter Höga kusten bron, Lukas med vovvsen

Det tog oss 20minuter att få upp tältet, och då har vi aldrig ställt upp det förut. Klart godkänt. Lär gå fortare nästa gång. Myggen höll oss sällskap… 10 minuter att ta ner och packa ihop det 👊

Vi hade då inte dåligt med plats precis 😋

Solen sken ordentligt och det bjöds på rejält med sol hela helgen. Nöjd med att hundarna ändå jobbade på bra.

Lukas låg sjuk förra veckan, och på fredagnatten slog det till på mig.. Var inte precis på topp att prestera i helgen med feber, snuva och halsont i värmen.

Johan hittade en ny kompis! Men han fick stanna kvar i Umeå.

Flodhästen hittade också en kompis ❤ kelpievalpen X som är precis 2 veckor äldre. Dom hade jättekul.

Tävlingen då?

Med Kira är nu planen att ta om så fort hon inte sköter sitt RC på balansen så diskade mig med flit. I hoppklasserna kom vi runt med 10 och 0 fel. Hennes första nollade lopp i klass ! Och fick en SM pinne dessutom med en 4 plats.

Tesla var fokus på att ha glädje nu då hon är på väg ur löpet. Riktigt nöjd med attityden på söndagens lopp då jag kände igen henne igen!! Tror jag dessutom hittat en fungerande tävlingsprocedur för oss.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s