Lilja speglar helgen 🤣
Helgen i Örebro startade med klass 1 för Johan och Elmin på lördag morgon. Elmins hjärna var lite för riktad på den höglöpande Teslasessan så han höll inte ihop riktigt idag. Mer banträning behövs även för honom och hussen. Men stabila starter och full fart är det!
Jag hade tufft med fokusen, regn hela lördagen, trötta bråkiga barn och inte alls samspelt med hundarna …
Haft för mycket fokus på resultat istället för att njuta av loppen! Bästa loppet på lördagen var Kiras agilitylopp där hon tyvärr missade balansnedfarten men i övrigt lyssnade fint.
Var väldigt skönt att komma tillbaka till husvagnen och steka pannkakor och mysa framför tv:n.
Idag har solen strålat hela dagen! Glada snälla barn som hittade massa lekkompisar. Inget supersamspel med hundarna. Men både Lilja och Tesla nollade hopploppet.
Liljas lopp gav en 3 plats och nya kvalsäsongens första SM pinne!
Tesla tryckte inte på så bra i starten, trött efter lång helg och i höglöp, men så nöjd att hon ändå varit så glad och sprungit på helt ok även om fokusen varit sisådär.
Kira och jag tappade bort varandra lite idag 😳 men men vi tar nya tag redan på torsdag i Tierp!